Ecetes vízkőtelenítés által okozott hibák

Saeco kávéfőzőt ecettel nem szabad vízkőteleníteni

AUTOMATA KÁVÉFŐZŐ VÍZKŐTELENÍTÉSE ECETTEL – SEMMIKÉPP SEM AJÁNLJUK

Ha a vízkőtelenítéshez nem megfelelő, illetve nem a gyártó által ajánlott vízkőoldó anyagot használunk, komoly károkat okozhatunk a Saeco kávéfőző alkatrészeiben. Az ecet megrongálja a szilikon tömítéseket, szétmarja a műanyag alkatrészeket.

Bár elsőre marketingfogásnak tűnhet a használati utasításban szereplő felszólítás, miszerint csak gyári vízkőoldót használjunk, valójában tényleg csak ezzel lehet biztonságosan, a készülék meghibásodása nélkül vízkőteleníteni a kávéfőzőket. A gyári vízkőoldók olyan, többféle alapanyagból kevert vegyszerek, amelyek – megfelelően használva – a vízkövet teljesen eltávolítják a vízrendszerből, a készülék alkatrészeit viszont nem károsítják.

Tömítések torzulása ecettel való vízkőtelenítés után
Tömítések 10-15%-os méretváltozása ecettel való vízkőtelenítés után

A fenti képen felül a hibátlan, alul az ecettel való vízkőtelenítés után megduzzadt szilikon gumitömítések láthatóak. A méretváltozás következtében a tömítéseket tartalmazó mozgó alkatrészek megszorulnak, pl a szivattyú nem tud vizet pumpálni többé, vagy a főzőegység nem tud megfelelően mozogni. A tömítések a méretváltozáson túl szerkezeti átalakuláson is keresztül mennek, emiatt anyaguk nagyon lággyá válik, így hamarosan tönkre mennek, még ha nem is éri őket túl sok ecet.

A Saeco kávéfőzők szervizelése folyamán sajnos sokszor találkozunk ecet használata miatt tönkrement gépekkel. Amikor a kávéfőzőből a sok lerakódott vízkő miatt nehezen, vagy egyáltalán nem jön már át a víz vagy a kávé, jó ötletnek tűnhet ecetet tölteni bele. Ekkor az ecet valóban megszüntetheti a dugulást, viszont hamarosan tapasztalhatjuk, hogy újra elromlik a gép. Mivel a nagynyomású szivattyút éri először az ecet, először ez az alkatrész adja meg magát. Az ecetes oldat töménységétől függően alakulhatnak ki további hibák. (Írtunk már erről itt)

Ezért az egyik legfontosabb tanácsunk a vízkőtelenítés kapcsán, hogy ecetet soha ne öntsön Saeco kávéfőzőjébe!

Ha beszereztük a megfelelő vízkőoldót, akkor már csak a vízkőtelenítési folyamatot kell elvégezni. Ennek módja mindig az adott Saeco kávéfőző típusától függ. Egyes készülékekben ezt manuálisan lehet elvégezni, a gőz/víz csövön keresztül leengedve az oldatot. A komolyabb, automata kávéfőzők nagy részében találunk már vízkőtelenítő funkciót. Ilyenkor egy automatikus programot kell elindítanunk, amely elvégzi helyettünk a vízkőtelenítést.

Amennyiben kérdése lenne a Saeco kávéfőzők vízkőtelenítésével kapcsolatban, keressen minket bizalommal!

Kapcsolat