Nem megfelelő vízkőoldók által okozott hibák

A képen egy erős vegyszer által megmart főzőegység látható.

NEM MEGFELELŐ VÍZKŐOLDÓK ÁLTAL OKOZOTT HIBÁK

Ha a vízkőtelenítéshez nem megfelelő, illetve nem a gyártó által ajánlott vízkőoldó anyagot használunk, komoly károkat okozhatunk a Saeco kávéfőző alkatrészeiben. Az ecet például megrongálja a szilikon tömítéseket, szétmarja a műanyag alkatrészeket. A sósav a fém alkatrészeket teszi tönkre. Az általános háztartási vízkőoldók szintén a műanyag alkatrészekre vannak rossz hatással.

A fenti képen bemutatott főzőegység úgy rment tönkre, hogy valamilyen általános, háztartási vízkőtelenítőszert öntöttek a kávéfőzőbe. Ráadásul ezután nem a vízkőtelenítő program lett elindítva, hanem kávékat kezdtek készíteni a készülékkel. Így a felforrósodott vízkőoldó gőzei még a főzőegységet is szétmarták, anyaga emiatt porózus lett, könnyen morzsolódik.

Bár elsőre marketingfogásnak tűnhet a használati utasításban szereplő felszólítás, miszerint csak gyári vízkőoldót használjunk, valójában tényleg csak ezekkel lehet biztonságosan, a készülék meghibásodása nélkül vízkőteleníteni a kávéfőzőket. A gyári vízkőoldók olyan, többféle alapanyagból kevert vegyszerek, amelyek megfelelően használva a vízkövet teljesen eltávolítják a vízrendszerből, a készülék alkatrészeit viszont nem károsítják.

A vízkőtelenítés módja mindig az adott Saeco kávéfőző típusától függ. Egyes készülékekben ezt manuálisan kell elvégezni, a gőz/víz csövön keresztül leengedve az oldatot. A komolyabb, automata kávéfőzők nagy részében találunk már vízkőtelenítő programot. Ilyenkor egy automatikus programot kell elindítanunk, amely elvégzi helyettünk a vízkőtelenítést.

A Saeco kávéfőzők szervizelése folyamán sajnos sokszor találkozunk ecet használata miatt tönkrement gépekkel. Amikor a kávéfőzőből a sok lerakódott vízkő miatt nehezen, vagy egyáltalán nem jön már át a víz vagy a kávé, jó ötletnek tűnhet ecetet tölteni bele. Ekkor az ecet valóban megszüntetheti a dugulást, viszont hamarosan tapasztalhatjuk, hogy újra elromlik a gép: a szivattyú elromlik. Mivel a nagynyomású szivattyút éri először az ecet, először ez az alkatrész adja meg magát. Az ecetes oldat töménységétől függően alakulhatnak ki további hibák. Ezért az egyik legfontosabb tanácsunk a vízkőtelenítés kapcsán, hogy ecetet soha ne öntsön Saeco kávéfőzőjébe!